Módní terminologie

Ztrácíte se občas ve slovních pojmech?

Pak využijte módní slovník:

 

BOHO-CHIC

Jedná se o styl inspirovaný érou hippies. Koncem roku 2005 byl styl boho výrazně spojen zejména s herečkou Siennou Miller a modelkou Kate Moss, podnikatelkou Mary-Kate Olsen v USA. Mnoho prvků boho stylu se stalo populárních v pozdních 60. letech minulého století. Boho je zkratka pro Bohemian Homeless, která popisuje styl. R. 2005 byl boho v některých částech Londýna téměř všudypřítomný. Typickými prvky jsou dlouhé obzvláště bílé sukně, kožešinové vesty, vyšívané tuniky, korálky, ozdobené bundy a kovbojské boty, zdobené sandály... 

boho-bundy boho-styl-fashion boho-styl-mody

HAIR CUFF

Vlasová ozdoba, která spojuje gumičku s kovovou objímkou. 

hair-cuff-gumicka-s-kovovou-objimkou

OVERSIZED

Trend, který přináší záměrně větší oblečení. Cílem je, aby uživatel zvolil svou běžnou velikost, nikoliv o číslo menší. 
Na snímku kabát Oversized - Pietro Fillipi.

oversized-kabat-pietro-fillipi

CAMO 

V překladu vzor. Pův. z anglického "camouflage" tedy maskování, vojenství, vzory khahi. 

camo-camouflagesunifty-camo 

BLAZER "BLEJZR"

Druh saka, který má méně formální střih než sako k obleku. Ke klasickému tmavomodrému blejzru patří mosazné či zlaté knoflíky. 
Je určené k nošení zásadně se spodním dílem jiné barvy, než je sako samo. Blejzr vychází ze střihu inspirovaném vojenskými uniformami. 
Na snímku Blazer Balmain.

blejzr

BANDEAU BRA

Podprsenka bez ramínek, ušita ve tvaru rovného pruhu.
Na snímku Bandeu Bra - Moje-pradlo.cz

bandeau-bra

KARDIGAN

Pletený svetr vyráběný v pánském i dámském provedení se zapínáním na zip nebo knoflíky (v tradičním pojetí), s dlouhými rukávy, bez límce s hlubším výstřihem ve tvaru V. 
Na snímku Kardigan H&M.

kardigan-hm 

SARAFÁN

Tradiční ruský venkovský oděv. Jedná se o kroj bez rukávů, který nosily ženy a dívky. Skládá se ze šatů v jednom díle, jejichž nejdelší částí je sukně. Střední část je opticky oddělena (ne vždy) páskem, nošena s korzetem, vrch šatů spojují tenčí či širší ramínka. K sarafánu se nosily nadýchané bílé nebo zdobené bavlněné halenky a případně krátké korzety. K běžným sarafánům ženy nosily prosté zástěry. Nejčastějším motivem sarafánů byly květiny nebo kostky - ty byly určené pro běžné denní nošení, k výjimečným událostem se nosily sarafány z drahých látek například brokátů, prošívané látky a vzácné textilie. Sarafán nosily ženy a dívky z rolnických vrstev ve středních a severních částech Ruska až do 20. století. Z vyšší a střední třídy je přestaly coby dvorní šaty nosit už v 18. století během modernizace Ruska.

 sarafan-rusko

CASUAL STYL

Ležérní městská elegance. Styl jehož výrazem je kompromis mezi sportovním a formálním oblečením, příkladem jsou šaty pro běžné nošení, ale i společenskou událost. 

casual-styl-glamor-saty

DRESS CODE

Z angličtiny pocházející výraz pro pravidlo upravující způsob oblékání a obouvání k určité příležitosti. V češtině nemá ustálené alternativní označení.
Na snímku styl business dress code.

business-dress-code

HAUTE COUTURE

[ót kutýr] český překlad: vysoké šití nebo spíše vysoké krejčovství je francouzský mezinárodně používaný termín z oblasti módy označující oblečení šité na míru a vyrobené v Paříži a často imitované v ostatních známých městech módy jako jsou: New York, Londýn a Miláno. Oblečení „haute couture" je nejen šité na míru pro určitého zákazníka, ale při jeho výrobě jsou použité vysoce kvalitní a drahé látky a je šité rukou s extrémním důrazem na detail a zakončení. Ve Francii je označení „haute couture" chráněným názvem. Módní domy s titulem Haute couture: Chanel, Cristian Dior, Versace, Valentino, Yves Saint Laurent...

Na snímku DUBAI WEDDING DRESSES DESIGNERS - HAUTE COUTURE - Bella Naija

BELLA-MAIJA-HAUTE-COUTURE

LOOK

Vzhled, vzezření, zevnějšek.

FEMME FATALE

Francouzsky "osudová žena". V módě jedinečná, nezapomenutelně šarmantní. Je přitažlivá a svůdná, schopná svým šarmem až nadpřirozeně okouzlit muže a podmanit si je.
Na snímku Alma Mahler-Werfel - femme fatale a múza mnoha vídeňských umělců. 

Alma_Mahler_femme-fatale

GLAMOUR

Angl. půvab.Termín pro zobrazení krásy, půvabu, přitažlivosti těla, který podobně funguje i v módní terminologii, týkající se stylu, odívání, outfitu. V podstatě nepřeložitelný výraz; idiom. Fotografický žánr, který se snaží zachytit krásu, půvab a přitažlivost ženského těla. 
Na snímku Alfred Cheney Johnston: Drucilla Strain, 1920, Sbírka Gruber Collection

glamour-collection

GRUNGE

Styl odívání negující všechno nové, módní, salonní. Vyznačuje se vrstvením několika různě dlouhých svršků většinou nesourodého oblečení.

moda-grunge

OUTDOOR

Označuje mimo jiné svršky a doplňky pro sportovní aktivity a turistickou relaxaci v přírodě.

outdoor-fashion

 

....tuto sekci průběžně doplňujeme...