Budoucnost módy

Módní průmysl každoročně vyrobí 150 miliard kusů oděvů od módních oděvů po konfekci. 

 
Dějiny módy
-200.000 let
Z počátku lidé nosili oblečení, jako ochranu před počasím. Kůže a kožešiny byly běžné u Kromaňonců. 
-30.000 let
Před 30.000 lety se začaly k propichování kůží používat kosti. 
-7000 let
Po té vytvořili látku z navzájem propletených přírodních vláken, objevili se tkalcovské stroje a oděv se stal odrazem společenského postavení. 
-5500 let
Už před pěti tisíci pěti sty lety Číňané používali vlákno bource morušového k výrobě luxusních látek. Tunika však převládala u mužů i žen až do dob Římské říše. Látky začali být propracovanější a styly vytříbenější. 
XIV
V polovině 14. století se odlišovali pánské oděvy od dámských, ale móda byla stále výsadou elity. 
1785
V roce 1785 si anglický vynálezce Edmund Cartwright nechal patentovat první mechanický stav. Průmyslová a společenská revoluce začala. 
1858
V roce 1858 Charles Frederick Worth založil tradici vysokého krejčovství se svými módními přehlídkami za účasti živých modelek. Do obchodních domů proudila dámská i pánská konfekce. A móda se těšila rostoucí oblibě. 
1873
V roce 1873 si Levi Strauss nechal patentovat pracovní kalhoty, proslulé modré džíny, které se později staly kultovní záležitostí. Po první světové válce se dámské oblečení zjednodušilo v reakci na emancipovanost žen. Nastal konec korzetů a jiných stísňujících částí oděvu. 
1926
V roce 1926 Coco Chanel navrhla proslulé malé černé šaty, nadčasovou klasiku pro každou příležitost. Zhruba ve stejnou dobu, chemik Hermann Staudinger objevil proces, který dal vzniknout novým materiálům, jako nylon a polyester. 
1960
V 60. letech oblečení víc, než kdy předtím, odráželo vývoj společnosti, co se norem a jejich porušování týče. Yves Saint Laurent navrhl dámskou verzi smokingu, návrhářka Mary Quantová přišla s minisukní, zatímco ve Francii Audrey Kures vytvořil overal a dostal přezdívku Corbusier módy. Konfekční oblečení bylo na vzestupu. Móda se stala dostupnější. Chopili se jí mladí lidé a oděvní průmysl se od základu změnil. Internet nastolil změnu v tom, co a jak spotřebováváme. Díky rozmachu elektronických nákupů si můžete pořídit prakticky cokoliv z pohodlí domova. Jaké oblečení bude tedy k dostání v budoucnosti? 
 
Zhlédněte dokument BUDOUCNOST MÓDY:

https://www.youtube.com/watch?v=GgTX0N6PzE0
 
 
 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení